Odborné články a rady

Prvoradé teplo alebo atmosféra ohňa

Prvoradé teplo alebo atmosféra ohňa

Plánujete stavbu krbu? Neviete sa rozhodnúť, aký typ krbu si máte dať postaviť, alebo dokonca pohrávate sa s myšlienkou stavby pece? Možno vám s tým pomôžeme.

Položte si dve otázky:

  1. Je pre vás prvoradé teplo?
  2. ... alebo je pre Vás prvoradá atmosféra?

Ak je pre vás prvoradé teplo, ktoré vyhreje takmer celý váš dom, tak je pre vás vhodná kachľová pec alebo minimálne akumulačný krb. Prípadne aj teplovodný krb či pec, ktorými môžete vykúriť aj také miestnosti, ktoré nie sú v bezprostrednej blízkosti stavby pece. Jadrom akumulačných stavieb je šamotové ohnisko alebo vykurovacia vložka, za ktoré sa pripája akumulačná masa. Avšak pri týchto ohniskách už nie je výnimkou plnohodnotný pohľad na oheň. Výrobcovia sa predbiehajú a konštruujú ohniská s veľkými preskleniami, dokonca aj rohovými. Do nedávna to bolo len prianím, mať sálavú pec a krásny pohľad na oheň cez veľké presklené dvierka. Teraz je to už skutočnosť. Škála tvarov a veľkosti ohnísk a vykurovacích vložiek je skutočne široká. Obstavba je druhým krokom k úspešnému postaveniu sálavého diela. Musí byť konštruovaná zo sálavých materiálov, či už je to šamot a stále veľmi obľúbená keramika. Tieto materiály dokážu nie len sálať teplo, ale predovšetkým ho aj akumulujú, a tak ešte napomáhajú vlastnostiam jadra pece tvoreného z ohniska a akumulačnej masy. Vďaka moderným materiálom a takmer neobmedzeným tvarom keramiky je možné v súčasnosti postaviť pec v modernom, ale aj tradičnom dizajne.

Ak ste odpovedali kladne na druhú otázku, tak je pre vás ideálny krb s krbovou vložkou. Ale pozor, aj krbové vložky majú vysokú vykurovaciu schopnosť a tie najmodernejšie dokážu zužitkovať až 80% energie z dreva. Preto treba vždy dbať na to, aby bol tepelný výkon prispôsobený tepelným potrebám interiéru. Výhodou krbov je, že si oheň môžete vychutnávať po priložení aj každú hodinu. Zatiaľ, čo do akumulačných stavieb sa prikladá raz za 4 alebo až raz za 6 hodín. Častejšie prikladanie už nie je možné, aby sa nepoškodila stavba sálavého krbu či pece. Tepelný výkon pri krboch je možné regulovať aj správnym výberom veľkosti krbovej vložky. Preto sa do malých miestností s malou potrebou tepla hodia krbové vložky, ktoré sú malé. Výrobcovia, aby zachovali veľkosť presklenia dvierok, tak zmenšujú hĺbku krbových vložiek, a tak je množstvo paliva obmedzené a výkon sa tomu priamo úmerne prispôsobuje. Napríklad výrobca Hoxter ponúka najnovšiu modelovú radu S - štíhlych krbových vložiek. Nemecký výrobca Sparthem má tiež vo svojej ponuke krbové vložky so zmenšenou hĺbkou označené ako GET a firma Brunner označuje krbové vložky so zmenšenou zabudvacou hĺbkou príponou K.

Teda pri krboch môžete prikladať aj každú hodinu plnú dávku, ako máte stanovené v preberacom protokole alebo návode na obsluhu, ale musíte počítať so skutočne rýchlym nábehom tepla a vyššími teplotami počas kratšej doby. Stavba krbu ak nie je postavená zo sálavých materiálov rýchlo vychladne, ale pohľad na oheň je takmer neobmedzený. Preto, ak sa chcete kochať ohňom dlhú dobu, tak si vyberte krb. Aj tento je možné čiastočne riešiť ako akumulačný, ak sa rozhodnete pre sálavé obstavbové materiály a prípadne prídavnú akumulačnú masu, ktoré čiastočne odbúrajú okamžité vysoké teploty. Ak však chcete prikladať raz, dva razy za deň, pohľad na oheň nie je vždy prioritou a chcete mať teplo počas dlhých hodín, tak sa rozhodnite pre sálavú stavbu pece alebo krbu.

Tradičná alebo moderná pec (obrázok hore). Alebo krb? Ak chcete stavať, tak si určite vyberiete.

  

 

PLÁNUJETE STAVBU KRBU ALEBO PECE? Napíšte nám.

Naše služby sú určené pre celé Slovensko.
V prípade, že bývate kdekoľvek v rámci Slovenska, kontaktujte nás a náš zástupca príde za Vami.
Schowroom k dispozícii, len po telefonickom dohovore s obchodným zástupcom, na adrese: Terézie Vansovej 18D, Zvolen