Všetko, čo potrebujete vedieť pri kúpe krbu

Všetko, čo potrebujete vedieť pri kúpe krbu

Pre aký typ domu vyberáte krb?

V závislosti od tepelnej potreby a tesnosti priestoru vyberáme aj samotné vykurovacie teleso. Staršie domy mávajú väčší tepelný prestup, pri krbe preto môže vyhovovať väčšie presklenie a k tomu vhodne zvolený teplovzdušný koncept. Pre nízkoenergetické domy je efektívnejšie voliť menšie presklenia krbovej vložky a využiť sálavé obstavby.

Aký účel má váš krb plniť?

Ak za najdôležitejšie kritérium voľby považujete pohľad na oheň a nejde vám natoľko o samotné vykurovanie, bude dôležitým parametrom veľké presklenie krbovej vložky. Ak je podstatné aj o samotné vykurovanie, zvážte predovšetkým priestorové dispozície miestností, ktoré chcete vykurovať.

Aký komfort obsluhy očakávate?

Pri teplovzdušných krboch je pre dosiahnutie nominálneho výkonu potrebné časté prikladanie dreva. Pri sálavých alebo akumulačných krboch sa interval prikladania predlžuje. Komfort obsluhy sa dá zvýšiť použitím elektronickej regulácie, ktorá ovláda prívod vzduchu do ohniska a optimálne riadi spaľovanie.

Ako si svoj krb predstavujete?

V súčasnosti neexistujú takmer žiadne obmedzenia pri realizáciách krbov. Krby môžu byť najrôznejších tvarov ako aj architektonických štýlov. Všetko záleží na vašich predstavách a možnostiach, či už zvolíte rovný krb, oblé tvary, panoramatický, priehľadný, rohový alebo trojstranný krb.